logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:40




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2022, 19:06       Заглавие:  Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
Здравейте,

С удоволствие и удовлетворение споделям, че придобих първото си КНО - Sig Sauer P229 Nitron Compact, 9x19.

Тъй като съм относително начинаещ в материята и все още се ориентирам в детайлите, ще помоля за препоръки относно добри практики при грижата, почистването и смазването на оръжието.

Основните компоненти и дейности са ми относително известни, но ще съм много благодарен на по-опитните да споделите методите си за поддръжката на оръжието, препоръки за материалите за почистване, съотв. и препоръки за материалите за смазване.

Благодаря на отзовалите се и се извинявам за лаишките въпроси, но всички от някъде започваме. ;-)


Прикачени файлове:
Sig P229 Nitron Compact.jpeg
Sig P229 Nitron Compact.jpeg [ 34.86 KiB | Прегледано 6837 пъти ]

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2022, 21:59       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Апр 2014, 17:52
Мнения: 200
Местоположение: София
Честито и само по хартия!

Ама с този подпис - и въпроси да задаваш :-) - какви точно искаш да са отговорите :D ?

Можеш да опиташ с търсачката - или поне изчети темите в този раздел на форума - 60-тина са... Ще установиш, че има школи, учения, ереси и епични противостояния по темата - нещо като историята на религиите, преживяна на бързи обороти.

Основното е, че както и да го чистиш - най-вероятно ще те надживее... По-скоро натисни на безопасността и техниката, ако сега започваш по-сериозно с късото.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2022, 23:29       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
i_m написа:
Честито и само по хартия!

Ама с този подпис - и въпроси да задаваш :-) - какви точно искаш да са отговорите :D ?

Можеш да опиташ с търсачката - или поне изчети темите в този раздел на форума - 60-тина са... Ще установиш, че има школи, учения, ереси и епични противостояния по темата - нещо като историята на религиите, преживяна на бързи обороти.

Основното е, че както и да го чистиш - най-вероятно ще те надживее... По-скоро натисни на безопасността и техниката, ако сега започваш по-сериозно с късото.


Благодаря.
Да, дано да е само по-хартия, железа и всякакви други неодушевени предмети, които не възразяват да бъдат обстрелвани. :)

Да, теми и видеоматериали има много. Изринал съм вече по-голямата част от ютуб по темата.
Но ме интересува мнениенто на хора с опит, по възможност и на хора с конкретното оръжие. Интересно ми е дали този модел има нещо специфично при поддръжката, дали има нещо, което трябва да съблюдавам и следя при експлоатацията и т.н.

Например, по повечето видеа, които съм гледал се споменава да не се прилага смазка около механизма на бойната игла - това валидно ли е за всички пистолети или повече за страйкър моделите? Задавам въпроса, защото съм гледал клипове в които обясняват иглата да се пази, както и съм гледал клипове в които оливат всичко около нея със смазка и не се споменава такова нещо.

Втория примерен въпрос е, че някои казват, че е напълно достатъчно да се използва само Балистол (хем за почистване, хем за смазване), докато други използват най-различни продукти за смазване и почистване. Кое е вярно?

Това са някои въпроси на които по една или друга причина не съм намерил конкретен отговор. :)

Това, че "школи, учения, ереси", църкви, секти, миряни, поклонници и т.н. има всякакви - ясно е. Затова и искам да посъбера малко мнения, да има дискусия и лека полека да се насоча и ориентирам в посока, която да ме удовлетворява.

По същество, желанието ми е да си поддържам оръжието в приличен (по възможност отличен) вид, който да осигурява надеждността му, както и да носи удовлетворение при работата с него.

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2022, 23:37       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
i_m написа:
[..]
Можеш да опиташ с търсачката [..]

В интерес на истината, не зная дали аз не правя нещо както трябва или е друга причината, но тъй като отскоро съм в този форум, честно казано с търсачката нещо не ми се получават добре нещата. Намирал съм теми, водещи към форума през гугъл, докато същевременно съм търсил същите неща тук през търсачката и не съм ги намирал в резултатите. Общо взето по други форуми съм се оправял с търсачките им много по-лесно от колкото към момента тук.


i_m написа:
По-скоро натисни на безопасността и техниката, ако сега започваш по-сериозно с късото.

Това е абсолютно задължително и фундаментално важно, но акцента на темата ми е повече към поддръжката на оръжието. Боравенето с него е съвсем друг аспект към който ще се отнеса с необходимото внимание и практика.

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 00:00       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Просто го почиствай грижливо отвреме-навреме и не го мажи с олио и зехтин. Всичко останало са маниащини ползата от които нe би усетил. Ако носиш си създай навика да го тръкваш веднъж седмично, защото събира всякакви боклуци и прахоляци.
Стреляй го пустия му пищов, забавлявай се и не се задълбавай толкоз в поддръжката му :D

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 03:40       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Апр 2014, 17:52
Мнения: 200
Местоположение: София
M-A-V-E-R-I-C-K написа:
Това е абсолютно задължително и фундаментално важно, но акцента на темата ми е повече към поддръжката на оръжието.


Е намери lubrication points... Чисти цевта на няколко стотин патрона, без да я жалиш, ама и без дремел, нали... и гледай пищова къде почва да се изтърква - там да има винаги по малко.

Един американец, разбирач, беше рекъл: ако имам само една капка масло, ще я ползвам на цевта отвън, където се допира с отвора на слайда - гледай там къде ще почне да се изтрива - мазни, забърши не много старателно, това е.

И накрая, като тръснеш пищова, да не пръска масло по стената :-).

Като навъртиш малко патрони, ще почнеш да го усещаш и да правиш разлика между смазан и не, как е смазан и т.н. Стрелянето си му е майката :-)


(Чакай, че пропуснах колегите!) Виж, ако беше арка (AR-15, и т.н.) - трябва някой да ти ги покаже всичките тарикатлъци на живо, да ги направиш, да те поправи - и си ти... Ама на толкова здрав пистолет - не му се бой, няма да го предобриш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 09:22       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Добре дошъл във форума и от мен!
Пожелавам ти само радост и други приятни емоции да ти донесе този пистолет!

И понеже сме български форум, а никой още не ти е казал колко си тъп - да взема аз да вляза в ролята на лошия, а? :D Може и да греша, но в думите ти виждам очакване да получиш някакъв конкретен отговор-потвърждение на нещо, което си мислиш, а ние не ти го даваме. :(

Да ти споделя моя опит: съвсем в началото бях много вманиачен на тема грижа за оръжието и постоянно разпитвах и се интересувах от почистващи препарати, смазки и прочие. Но когото и да питах - всеки хвалеше някакъв конкретен продукт. Видях се в чудо как да пробвам всичко. Е, не можах, естествено, но маса и пари и ресурс хвърлих в тези проби, които можеше да отидат за патрони. Тогава реших да насоча вниманието си към това какво ползват тези, които стрелят много: оръжията по стрелбищата и някои конкретни стрелци. И тук дойдоха изненадите: по стрелбищата почти не се чисти и маже, а въобще в масовката доста се ползват масла за автомобили - двигателни и трансмисионни (с изключение на ATF). Това доста ме успокои.

Междувременно през 2014 г. една чиста случайност ме срещна с това: http://www.thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?p=165533#p165533
И понеже линковете са остарели и невалидни - опреснявам инфото, но много моля да се прочетат съображенията ми от първата страница на горната тема:

- за мазане: Bardahl B2: https://www.bardahl.bg/bg/product/a/4284
Преливам си 20 мл. в шишенце за течност за електронни цигари (другото отива в някой двигател, разбита се) http://gigadrinks.com/userfiles/productthumbs/thumb_10111.jpg. Ако ви иде твърде гъсто - може да се добави 3-4 мл. двигателно масло.

- за почистване на нагар: https://eshop.wuerth.bg/sprej-za-pochistvane-na-karburatori-i-droselovi-klapi-dobavki-za-avtomobili Горещо препоръчвам продуктът да се закупи от Германия! За съжаление се наблюдава доста по-добър ефект с докараните от Германия флакони. Уж е едно и също, ама... Третираната вътрешна повърхност на цевта задължително обработвам впоследствие с Балистол.

- за почистване на мед ползвам продуктите на BoreTech: Eliminator и Copper remover. Първият го дават универсален за почистване на цев, а втория - конкретно за мед, но мене ако питате - вършат абсолютно еднаква работа (Copper remover-а сваля нагар не по-зле от Eliminator-a).

В заключение (относно къде да се маже) препоръчвам да се погледне инструкцията за експлоатация на оръжието, дадена от производителя.

DISCLAIMER: Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице, организация, държавен или общински орган или техни звена и подразделения. С написаното целя единствено да участвам в информационно - справочната дискусия, която се води в този форум, и казаното от мен в никакъв случай да не се счита за съвет или препоръка към някого, или за насърчаване на някакъв модел на поведение и/или мислене.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 10:04       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Апр 2014, 17:52
Мнения: 200
Местоположение: София
За чистене:

https://www.hoppes.com/cleaners-and-lubricants/traditional-hoppes-9/no.-9-gun-bore-cleaner/P00347.html има го във Вип-а. В сравнение с Ballistol си е направо космическо, но и посмръдва повечко...

За гъстите смазочни продукти от автомобилната индустрия - и аз съм фен - марковите оръжейни масла все са по-тънки и по-бързо съхнат...

И двете горе са лични впечатления, както виждаш има много мегдан за "проучвания" :armed:

Успех, колега!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 11:26       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
За почистване и смазване аз ползвам BoreTech Eliminator и BoreTech Friction Guard. Едно шише Eliminator ще стигне за няколко години почистване, използва се съвсем малко и според мен почиства добре. Friction Guard-а ако се смаже цевта и не се стреля дълго време изглежда като изсъхнала, но при стрелба се вижда ясно, че е смазана, от топлината се активира явно.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 21:09       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
Благодаря на всички, които изразихте мнение и препоръки до момента.

В отговорите ви наминрам малко по-малко нещата, които ме интересуват. То това е и целта на занятието, да има дискусия, да се изкоментират различните гледни точки - пък тя истината е някъде там... по средата. :-)

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 21:40       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
JDredd написа:
Добре дошъл във форума и от мен!
Пожелавам ти само радост и други приятни емоции да ти донесе този пистолет!

И понеже сме български форум, а никой още не ти е казал колко си тъп - да взема аз да вляза в ролята на лошия, а? :D Може и да греша, но в думите ти виждам очакване да получиш някакъв конкретен отговор-потвърждение на нещо, което си мислиш, а ние не ти го даваме. :(

Да ти споделя моя опит: съвсем в началото бях много вманиачен на тема грижа за оръжието и постоянно разпитвах и се интересувах от почистващи препарати, смазки и прочие. Но когото и да питах - всеки хвалеше някакъв конкретен продукт. Видях се в чудо как да пробвам всичко. Е, не можах, естествено, но маса и пари и ресурс хвърлих в тези проби, които можеше да отидат за патрони. Тогава реших да насоча вниманието си към това какво ползват тези, които стрелят много: оръжията по стрелбищата и някои конкретни стрелци. И тук дойдоха изненадите: по стрелбищата почти не се чисти и маже, а въобще в масовката доста се ползват масла за автомобили - двигателни и трансмисионни (с изключение на ATF). Това доста ме успокои.

Междувременно през 2014 г. една чиста случайност ме срещна с това: http://www.thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?p=165533#p165533
И понеже линковете са остарели и невалидни - опреснявам инфото, но много моля да се прочетат съображенията ми от първата страница на горната тема:

- за мазане: Bardahl B2: https://www.bardahl.bg/bg/product/a/4284
Преливам си 20 мл. в шишенце за течност за електронни цигари (другото отива в някой двигател, разбита се) http://gigadrinks.com/userfiles/productthumbs/thumb_10111.jpg. Ако ви иде твърде гъсто - може да се добави 3-4 мл. двигателно масло.

- за почистване на нагар: https://eshop.wuerth.bg/sprej-za-pochistvane-na-karburatori-i-droselovi-klapi-dobavki-za-avtomobili Горещо препоръчвам продуктът да се закупи от Германия! За съжаление се наблюдава доста по-добър ефект с докараните от Германия флакони. Уж е едно и също, ама... Третираната вътрешна повърхност на цевта задължително обработвам впоследствие с Балистол.

- за почистване на мед ползвам продуктите на BoreTech: Eliminator и Copper remover. Първият го дават универсален за почистване на цев, а втория - конкретно за мед, но мене ако питате - вършат абсолютно еднаква работа (Copper remover-а сваля нагар не по-зле от Eliminator-a).

В заключение (относно къде да се маже) препоръчвам да се погледне инструкцията за експлоатация на оръжието, дадена от производителя.

DISCLAIMER: Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице, организация, държавен или общински орган или техни звена и подразделения. С написаното целя единствено да участвам в информационно - справочната дискусия, която се води в този форум, и казаното от мен в никакъв случай да не се счита за съвет или препоръка към някого, или за насърчаване на някакъв модел на поведение и/или мислене.



Блаогдаря за пожеланията, изчерпателния отговор и интересните референции. Има какво да се чете - точно това ми трябва.

Очакванията ми не са да чуя нещо конкретно или това което бих искал да чуя.
Очакванията ми са точно за дискусии и коментари, като Вашия, защото точно от това имам нужда в момента, за да изградя преценката си как да процедирам занапред. Искам да чуя и едните и другите крайности, секти, еретици, течения и вълнения, но и съответните им обосновки.
Това е начина, за да мога да направя (или всеки друг, който чете темата) своя информиран избор.

БЛАГОДАРЯ! :)

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Май 2022, 23:58       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
M-A-V-E-R-I-C-K написа:
Очакванията ми са точно за дискусии и коментари...
Освен линка който Съдията ти е дал, във форума има тема за почистване на оръжието която ако не ме лъже паметта е няколко десетки страници и разглежда всичко от състав на специализираните смазки за оръжие, други които можеш да мажеш на филия и да ядеш и дали може да използваме машинно масло и Шел Аерогрес... Някой по-добър с търсачката може би ще ти помогне да я намериш за да не пишеме всичко наново...
До колкото аз знам за черното покритие на алуминиевите части на Зиг, фирмата препоръчва TW-25b на Mil-comm, бяла синтетична грес, с какво ще мажеш вътре, аз от личен опит съм се убедил, че няма много голямо значение, стига оръжието да е смазано където трябва и с достатъчно смазка.

На Посейдон смазката беше много добра, поне в моят случай работеше добре, нямам представа дали в момента я продава и дали някой я ползва все още.
За почистване аз използвам ей това и съм много доволен но не е задължително да е единственият добър продукт...

https://www.midwayusa.com/product/1014711444
Изображение

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Май 2022, 00:39       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Намерих една стара тема от 2012та… Липсва ми 2012та… :D
Заслужава си човек да си сипе едно и да си я чете за развлечение.
Между всичките шамари и ритници обаче има тонове полезна информация за смазването,
кое, защо и как.

http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 448&hilit=Смазване

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Май 2022, 15:40       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
.38 Super написа:


Чудесно - много благодаря. :-)

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Май 2022, 22:29       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
:tu: Няма проблем… Ако успееш да пробиеш през любезностите М-у стари познати, има много добра информация за различните видове смазки.
Иначе ако рамата ти е алуминиева, TW-25 смазката не е ужасно скъпа и се намира, не е в повече ако си ползваш за покритието каквото ти препоръчва Зиг.
Вътре аз бих казал - слагай каквото намериш от по-евтините оръжейни смазки и не експериментирай с моторни масла, оцет и олио, краве или овче мА’сло и подобни дивотии… :D
Ако стреляш много е добре да си намериш добър разтворител на олово и мед и да обръщаш специално внимание как чистиш патронника и вътре в цевта, смазването на механиката е ОК но патронника и цевта искат правилна поддръжка, нищо че говориме за късо.
Успех ! :tu:

ПП: Питам от любопитство - твоят пищов идентичен ли е с този от снимката ?
Специално ме интересува да ли пина при серациите на блока е с дупка (roll pin) или е плътен ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer