logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:55




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Май 2022, 23:34       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
.38 Super написа:
:tu: Няма проблем… Ако успееш да пробиеш през любезностите М-у стари познати, има много добра информация за различните видове смазки.
Иначе ако рамата ти е алуминиева, TW-25 смазката не е ужасно скъпа и се намира, не е в повече ако си ползваш за покритието каквото ти препоръчва Зиг.
Вътре аз бих казал - слагай каквото намериш от по-евтините оръжейни смазки и не експериментирай с моторни масла, оцет и олио, краве или овче мА’сло и подобни дивотии… :D
Ако стреляш много е добре да си намериш добър разтворител на олово и мед и да обръщаш специално внимание как чистиш патронника и вътре в цевта, смазването на механиката е ОК но патронника и цевта искат правилна поддръжка, нищо че говориме за късо.
Успех ! :tu:

ПП: Питам от любопитство - твоят пищов идентичен ли е с този от снимката ?
Специално ме интересува да ли пина при серациите на блока е с дупка (roll pin) или е плътен ?



Да, рамата е алуминиева сплав.
Mil-Comm TW25B видях, че дават мостра от нея със Sig P226 Mk25 и е тяхната препоръка за грес, но всъщност нещо трудно я откривам. Предимно от САЩ или Австралия, което не е много ок.
Ти си писал, че се намира - ако може препоръка от къде, защото не го намирам почти никъде?

И да - към момента нямам намерение да експериментирам със свинска мас, маргарин, офффчо сиринйе или сметанки за кафе. TW25B е по-добре, пък на цвят го докарва на "Верея" кисело мляко.

Относно цевта и патронника е ясно, че изискват грижлива поддръжка.
Дяда ти hickok45, гледам разправя, че чисти обилно, само с Балистол, какъвто вече съм си набавил и направих бърза профилактика преди сефтосването в КОС-а.

П.П.: Да, снимката е напълно идентична с моя пистолет. Пина е с дупка. Прилагам реална снимка.
Ако разбирам правилно, то roll-pin е за предпочитане, защото поради редица причини се фиксира в дупката много по-добре от плътния, който може да се разхлаби с времето и да изпадне.

Изображение

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 15:22       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Аз го намирам навсякъде…в Щатите, извинявай, трябваше да поясня.
Ако не го намериш, синята опаковка грес на Бенчмейд е идентична, може би се намира по-лесно в БГ
Ако не, просто мажи някаква Бяла, литиева грес и я бърши до сухо, покритието си попива каквото му трябва.
Да поясня - говориме за покритието на рамата, не да мажеш тая грес вътре по релсите…

Да, рол пин е по-добре, не толкова заради което си споменал, колкото защото Зиг препоръчва да се подменят другите пинове на Еди-колко си изстрела, докъто тоя дефакто е пружина, спестява ти търсенето на солидни пинове.
Зиг ги беше спрял по едно време, радвам се да видя че са ги подкарали обратно :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 15:37       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
.38 Super написа:
Аз го намирам навсякъде…в Щатите, извинявай, трябваше да поясня.
Ако не го намериш, синята опаковка грес на Бенчмейд е идентична, може би се намира по-лесно в БГ
Ако не, просто мажи някаква Бяла, литиева грес и я бърши до сухо, покритието си попива каквото му трябва.

Да, рол пин е по-добре, не толкова заради което си споменал, колкото защото Зиг препоръчва да се подменят другите пинове на Еди-колко си изстрела, докъто тоя дефакто е пружина, спестява ти търсенето на солидни пинове.
Зиг ги беше спрял по едно време, радвам се да видя че са ги подкарали обратно :tu:


Мда, за Америка ясно. Там го има в изобилие.
Всъщност Зиг вече препоръчват/рекламират Lucas Oil. Но предполагам причината е комерсиални договори повече, отколкото смазочни качества.

Относно пина, всъщност пистолета е бил произведен 2017-та година. Ме зная сега с какъв пин го правят, но съм доволен, че моя си е както трябва. :-)

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 15:52       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Лукас са голяма фирма, имат много синтетични продукти.
Аз не съм се интересувал скоро кой - какво препоръчва, имам масла и греси по разни тубички и бурканчета дето съм купувал - бол. Мажа в релсите с тънка грес, каквато ми изпадне, другаде с тънко синтетично масло, разбира се - оръжейни продукти (на довършване ха ха ха). Аз не спазвам някаква строга практика за мазане, само чистя добре цевта.
И друго нещо - моите пищови и ножове не седят затворени по кутиите, всичко е в едно чекмедже или разхвърляни из къщи. Никога не съм имал проблеми с ръжди, петънца и подобни… Според скромното ми предположение, в кутиите се образува кондензат и не мисля, че е добре пищова ми да седи в кутия… Но аз разбира се може и да бъркам, маса хора си държат смазано оръжие в кутия и нямат проблеми…

Ако препоръчват Лукас, търси Лукас, но да ти кажа честно, едва ли има огромна разлика с някой друг, достъпен, качествен продукт.
Балистол е също стара и голяма, добра фирма. Със сигурност имат и добри продукти за смазване, достъпни в БГ.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 15:58       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
.38 Super написа:
Лукас са голяма фирма, имат много синтетични продукти.
Аз не съм се интересувал скоро кой - какво препоръчва, имам масла и греси по разни тубички и бурканчета дето съм купувал - бол. Мажа в релсите с тънка грес, каквато ми изпадне, другаде с тънко синтетично масло, разбира се - оръжейни продукти (на довършване ха ха ха). Аз не спазвам някаква строга практика за мазане, само чистя добре цевта.
И друго нещо - моите пищови и ножове не седят затворени по кутиите, всичко е в едно чекмедже или разхвърляни из къщи. Никога не съм имал проблеми с ръжди, петънца и подобни… Според скромното ми предположение, в кутиите се образува кондензат и не мисля, че е добре пищова ми да седи в кутия… Но аз разбира се може и да бъркам, маса хора си държат смазано оръжие в кутия и нямат проблеми…

Ако препоръчват Лукас, търси Лукас, но да ти кажа честно, едва ли има огромна разлика с някой друг, достъпен, качествен продукт.
Балистол е също стара и голяма, добра фирма. Със сигурност имат и добри продукти за смазване, достъпни в БГ.


Балостол в БГ има в изобилие. Не е проблем.
Относно съхранението - по-скоро е важно да се вади, да се използва, да се поддържа, а не да се прибере и да се пази за внуците.

Лукас в БГ също мисля, че не се намира.

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Май 2022, 17:05       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Ами ползвай Балистол или Бор-тек, има доста предложения от колеги на първата страница. :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2022, 17:31       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
Някой използвал ли е AeroShell Grease 7 ?
https://www.epc.shell.com/documentRetrieve.asp?documentId=65837821

Изображение

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2022, 17:34       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Аз. Мажа главините на колелата на трейлъра. Работи много добре.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2022, 17:39       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
.38 Super написа:
Аз. Мажа главините на колелата на трейлъра. Работи много добре.


ОК де, тогава да конкретизирам въпроса:
Някой използвал ли е Aeroshell Grease 7 за смазване на късно нарезно оръжие - пистолет ?

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юни 2022, 18:58       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Апр 2014, 17:52
Мнения: 200
Местоположение: София
С каквото и да намажеш - ще работи.

Драмата винаги е какво става като минава времето - дали реагира на кислород и почва да мирише, дали се изпарява...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Юни 2022, 09:03       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
i_m написа:
Драмата винаги е какво става като минава времето - дали реагира на кислород и почва да мирише, дали се изпарява...
..., дали привлича и задържа боклуци и най-вече дали остава там, където си я сложил.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Юни 2022, 22:17       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
M-A-V-E-R-I-C-K написа:
Някой използвал ли е Aeroshell Grease 7 за смазване на късно нарезно оръжие - пистолет ?

Хубаво е да имаш едно наум с тези греси при студено време. Глока примерно е с големи толеранси и не го бърка, но с една по-гъста смазка (не помня каква беше точно, но си беше оръжейна) - "Шадоуката" ми се скина да засича една зима. С "молистол" (балистол + молибден) пък така нацапах една риза, че после я хвърлих. Со кратце, ако не си смазеш пищова - няма никакви ядове. Но ако предобриш нещата - зорлем ще се набиеш в напълно излишни филми. А и определено по-добре сух, отколкото с полепнали по него всякакви боклуци. "Калашник" ми е засичал на поразия именно от смазване - смазка и боклуци бяха образували няма такава гняс (стрелбищен такъв). А и като почне да ти пръска смазка по лицето и дрехите - усещането не е от най-забавните. Един червен гел на Браян Енос, съвсем малко по релсите - и аз лично друго не слагам на пищова след ВД-то.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2022, 00:27       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Рецептата на бат Геле работи без проблем, лете и… зиме. Предполагам, щото при мене зима нЕ’ма… :D
Зиг си препоръчват ТW за оксидацията на алуминиевата рама, лека грес като на Браян Енос,
в релсите, според сезона, тя е “рядка” за студено време и по-гъста за топло,
и по цевта и заключването, заедно с другата механика - леко масло.
Не виждам какво да му се умува толкова на тоя Зиг, Аерошела сигурно може да се ползва но защо,
когато пазара е пълен с качествени ОРЪЖЕЙНИ смазки, на прилични цени…
Може и да спестиш някой лев с него но никой не ти казва как ще ти се отрази на оръжието или здравето…
Аз имам Аерошел, друга опаковка е майче, но съм я пробвал само в глоците и в калашника,
колкото да кажа, че съм я пробвал. Не виждам никакви предимства в смазването, освен когато я мешам с Милтек едно,
което изрично го дават до какъв процент може да разрежда грес, вкл е упомената и Аерошел.
Дори и така, в тея оръжия аз бих си ползвал ОРЪЖЕЙНИ продукти а не някакви ентусиастки фантасмагории,
да ме прощават братята по мешане на смазки… :tu:

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2022, 11:05       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
Благодаря за коментарите на i_m и JDredd.

ubboto написа:
M-A-V-E-R-I-C-K написа:
Някой използвал ли е Aeroshell Grease 7 за смазване на късно нарезно оръжие - пистолет ?

Хубаво е да имаш едно наум с тези греси при студено време. Глока примерно е с големи толеранси и не го бърка, но с една по-гъста смазка (не помня каква беше точно, но си беше оръжейна) - "Шадоуката" ми се скина да засича една зима. С "молистол" (балистол + молибден) пък така нацапах една риза, че после я хвърлих. Со кратце, ако не си смазеш пищова - няма никакви ядове. Но ако предобриш нещата - зорлем ще се набиеш в напълно излишни филми. А и определено по-добре сух, отколкото с полепнали по него всякакви боклуци. "Калашник" ми е засичал на поразия именно от смазване - смазка и боклуци бяха образували няма такава гняс (стрелбищен такъв). А и като почне да ти пръска смазка по лицето и дрехите - усещането не е от най-забавните. Един червен гел на Браян Енос, съвсем малко по релсите - и аз лично друго не слагам на пищова след ВД-то.


Благодаря за коментара.
Aeroshell Grease 7 я дават тъй или иначе с темп. диапазон от -73°C дo +121°C. В крайните лимити на който едва ли се очаква да работя. :)

До колкото разбирам просто трябва да я тествам и да видя поведението ѝ. Ще следя и колко се застоява мръсотия и нагари.
Продуктите на Brian Enos виждам, че се споменават често и с добро, което винаги е алтернативен вариант.
Но всъщност задавам въпроса не за друго, ами защото имам налична кутия от 3 килограма Aeroshell Grease 7, което ако върши работа ще стигне за няколко стотин години напред и затова търся мнения и коментари от по-опитните. :)

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2022, 11:15       Заглавие:  Re: Sig Sauer P229 - Грижа, почистване и смазване
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 15 Май 2022, 18:50
Мнения: 25
.38 Super написа:
Рецептата на бат Геле работи без проблем, лете и… зиме. Предполагам, щото при мене зима нЕ’ма… :D
Зиг си препоръчват ТW за оксидацията на алуминиевата рама, лека грес като на Браян Енос,
в релсите, според сезона, тя е “рядка” за студено време и по-гъста за топло,
и по цевта и заключването, заедно с другата механика - леко масло.
Не виждам какво да му се умува толкова на тоя Зиг, Аерошела сигурно може да се ползва но защо,
когато пазара е пълен с качествени ОРЪЖЕЙНИ смазки, на прилични цени…
Може и да спестиш някой лев с него но никой не ти казва как ще ти се отрази на оръжието или здравето…
Аз имам Аерошел, друга опаковка е майче, но съм я пробвал само в глоците и в калашника,
колкото да кажа, че съм я пробвал. Не виждам никакви предимства в смазването, освен когато я мешам с Милтек едно,
което изрично го дават до какъв процент може да разрежда грес, вкл е упомената и Аерошел.
Дори и така, в тея оръжия аз бих си ползвал ОРЪЖЕЙНИ продукти а не някакви ентусиастки фантасмагории,
да ме прощават братята по мешане на смазки… :tu:


Не е въпроса толкова до самия Зиг. Конкретно за него ми беше по-интересно, ако има нещо специфично при поддръжката му. Ако няма - то е ясно, че като всяно друго КНО ще се обслужва. Това вече се изясни.

Питаш защо точно Aeroshell Grease 7 и защо, като на пазара има много други продукти.
Въобще не ми е необходимо да давам луди пари за конкретна авиационна грес. Много по-разумно е тия пари да се дадат за повече патрони и да се трупа опит с оръжието.
Отговора е много лесен. :)
Имам налична неотваряна 3кг. кутия Aeroshell Grease 7 и ако тя върши работа - ще стигне за няколко века напред.
Именно поради тази причина питах конкретно за Aeroshell Grease 7. :-)

_________________
_______________________________________
"Ducunt Volentem Fata, Nolentem Trahunt"
Lucio Anneo Seneca

Борислав Борисов
КДС "БУЛЕТ" - София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer