logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:06




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Авг 2022, 16:01       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Баян написа:
66 сантиметрова цев определено е по- добре от 61 сантиметрова.


Да, но Тика не предлага с 66см, а ми харесва повече от Бергарата. Тя е като резервен вариант.

Ivo III написа:
принципно няма идеална оптика, или пушка :)
въпроса е да направиш баланса

според мен - всички ще ти вършат работа :)
вземи тази която намериш най изгодно, за да ти останат парчки за повече джаджи и пари за оборудване за релоад

ще ти трябват много неща
хубава двунога - 1000лв
хубав монтаж - 1000лв
кант индикатор, метро, далекомер, шалте, торбета, раница, ремък и т.н.


Да има още куп неща допълнителни. Двунога съм се спрял на Atlas, а монтажа Spuhr. Предполагам моноблок е по-добре от пръстени, едно време като стрелях с въздушни пушки, моноблока беше за предпочитане.

Започвам да залитам вече към Kahles K525i/K624i, като първата излиза по-скъпа и от вортекса. Ще следя известно време цените, пък да видим какво ще излезне.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Авг 2022, 21:40       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
vbogoev написа:
Точно това искам да подобря, уменията си да стрелям на далечни разстояния, както теоретична и практическата ми подготовка. Говоря както за прецизна стрелба, така и за динамична стрелба със снайпер.


Прецизна стрелба на далечни дистанции силно се влияе от скалата(reticle) на оптиката. Ако е дебела стрелбата ти автоматично става не толкова прецизна. Виж NightForce.

https://www.accurateshooter.com/optics/nightforce-reticles-views-and-specs/

Aз стрелям с NP-2DD.

По моите стрелбища преобладаващите оптики са Vortex and NightForce. Знам само 3-ма души да стрелят с Калес (не зан моделите). Но единия е имал проблеми и след ремонт са му я върнали с много изместена нула. Това не значи разбира се, че са кофти.

Единствена моя препоръка за дълги и прецизни дистанции е оптиката да бъде от 32 нагоре. Вярно, F-class or FTR са друга бира, но смятам че мога да го спомена.

И бъди сигурен няма да останеш с една оптика - няма универсал. :-)

Първият ми NightForce BR- 8 x 32 56mm (малко над $1000). Може да ти хареса. Вортекса е стабилна платформа с вечна гаранция.

Надявам се, че не съм внесъл повече обърквания.

Успех :tu:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2022, 10:31       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Yank написа:
Знам само 3-ма души да стрелят с Калес (не зан моделите). Но единия е имал проблеми и след ремонт са му я върнали с много изместена нула. Това не значи разбира се, че са кофти.


това е нормално :)
защото се връща в изходно заводско положение, при проверката

моя Калес го пращах два пъти, и двата пъти ми го връщаха точно както е излязъл от завода
при мен се оказа, че лещата е омазана с МП7 .. измих я по стара рецепта (50/50 смес на спирт и пречистен ацентон и след това препарат за прозорци) и сега си гледа перфектно (е, като за Калес К624)

ПП: ако в стаята се пушат цигари, също полепва по стъклата мазен филм и влошава много представянето на оптиките


относно препоръките за скали и увеличение
това зависи за кой спорт ще се практикува, и оптиката трябва да е съобразена с това

например за Т-Клас рядко някой стреля с 20х увеличение, защото позициите са много нестабилни и динамични както и когато за няколко секунди трябва да обстреляш поредица от мишени .. от 300 до 800метра (примерно) няма време да се правят корекции с тубусите и се работи по скала, добави и вятъра ...
като ако стреляш от кула и има цели на 90 градуса .. вятъра става весел .. и ако не използваш скала за ветрова кореция .. няма шанс за добро класиране

също така имаме нощни стрелби в условия на пълен мрак .. и освен че е бавно, но и невъзможно да се направи корекция .. и се използва скала, което трябва да е похдящо осветена .. а не само в центъра две точки и т.н. и т.н.

в същото време имаме и упражнения, където се изисква максимална прецизност
затова е подходяща скала с опЪн център, подходящо осветена с достатъчно корекции по вертикала и хоризонтала :)

или ... трябва ти тактическа скала


но, ако ще имаш 1 минута за изстрел, спокойно от пейка или по корем .. и ще имаш само еднообразно упражнение - тогава подходящата оптика има други изисквания

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Окт 2022, 23:22       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
В крайна сметка послушах повечето съвети и сглобих това. Ще видим какво ще става... :)

Това е видео от бороскопа след почистване. Цевта е на 0 изстрела (освен фабричните). Ще се радвам, ако дадете мнене как ви се струва, може и на лично, че темата за оптики... -> https://youtu.be/eZY_1CTIgC4


Прикачени файлове:
20221014_235625.jpg
20221014_235625.jpg [ 777.97 KiB | Прегледано 2157 пъти ]
20221014_235337.jpg
20221014_235337.jpg [ 632.57 KiB | Прегледано 2157 пъти ]
20221014_234935.jpg
20221014_234935.jpg [ 969.02 KiB | Прегледано 2157 пъти ]

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Окт 2022, 13:45       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Честито за снайперската система (пушка, оптика, монтаж .. патрон, има и още елементи)
Със сигурност ще стреля достатъчно добре, за да се научиш на основните умения и ще има ресурс (зависи от калибъра и зарядите)
надявам се си избрал К624i със SKMR скала .. това е най-бързата оптика и най-подходящата скала за Т-Class Tactical Sniper

относно видеото .. много бързо движиш бороскопа и трудно може да се прецени
- трябва да разгледаш бавно и със задържане патронника - там където почват нарезите .. и то всичките един по един
- вкарай една гилза и виж колко място има до ръба
- разгледай бавно и цялата коронка

можеш да я шлайфаш .. с JB пастите - има тема в този раздел
аз шлайфам на около 1000 изстрела, като видя че почва да се появяват пукнатини
иначе с Нон Ембедет - редовно чиста и свалям тези черните петна, дето не излизат с боретеч или шмайзерите когато бързам

с тези парцалки, само ще издереш и съсипеш цевта (материала е мек, особено пък за нераждавейка) и водача като се изплъзне .. и почва да дере цевта
препоръчвам ти да използваш кечета - VFG

на снимката се вижда само едно шише Боретеч, .. ще ти трябват минимум две - Елиминатор и Карбон
може да си вземеш и Хамелеон гел .. ако стреляш с по мръсни патрони, много добре почиства

ето моя бърз съвет за първоначална кондиция
отиваш на стрелбището с бороскопа (на някое стрелбище дето не е 30лв на час, защото ще ти излезне много скъпа проецедурата)
стреляш един патрон .. и чистиш, с бороскопа чекваш да свалиш всичката мед
и пак .. още един патрон и чистиш .. така докато спре да отлага много мед

гладките къстом цеви от типа на Лоатар Валтер .. с два патрона и са готови
сингъл кътед искат около 8-10 да спрат да отлагат много мед

но си вземи VFG .. защото с парцалки - ще ти трябва много време да изчистиш добре цевта - цялата
целта е да не се остави никъде медни отлагания, за да може самия куршум да позаглади равномерно цевта, при първите изстрели

за карбоновия ринг .. много бързо се чисти само с две кечета с един калибър по голям от твоя :)
накисваш с едното, изчакваш и със сухо пада много бързо

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Окт 2022, 18:48       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Ivo III написа:
надявам се си избрал К624i със SKMR скала .. това е най-бързата оптика и най-подходящата скала за Т-Class Tactical Sniper


Да, SKMR4 e.

Ivo III написа:
относно видеото .. много бързо движиш бороскопа и трудно може да се прецени
- трябва да разгледаш бавно и със задържане патронника - там където почват нарезите .. и то всичките един по един
- вкарай една гилза и виж колко място има до ръба
- разгледай бавно и цялата коронка


Аз ще разгледам бавно, но като не знам за какво да гледам... :) Кое е проблем, кое не е, тепърва ще разбирам. Вкарах изстреляна гилза, снимката е от гилзата със затворен болт

Ivo III написа:
с тези парцалки, само ще издереш и съсипеш цевта (материала е мек, особено пък за нераждавейка) и водача като се изплъзне .. и почва да дере цевта
препоръчвам ти да използваш кечета - VFG


Чудих се какво да взема и в крайна сметка се спрях на продуктите на BoreTech като марка и съответно всичко за почистване ми е на тази марка. Ще видя от къде мога да взема и VFG кечета да ги пробвам. До сега съм ползвал Eliminator за почистване на пистолета и съм доволен, за това ще го използвам и за карабината. ще взема и Carbon Remover, това имах в момента и сметнах, че ще е достатъчно като начало.

Днес за първи път бях на стрелбището и изпълних точно кондицията, която ти си описал. 1 изстрел - почистване. Проблемът е, че колкото и да чистя все към края на цевта имаше следи от мед, които по никакъв начин не искаха да се махнат. В крайна сметка след 4 изстрела и чистене за 1 час и 30 се отказах, изстрелях 5ти и се прибрах в къщи да я чистя (че 30лв на час наистина са тежки...). В крайна сметка сега се изчисти всичко, ще видя другия път като отида как ще е, дано да съм намерил и от тия кечета VFG - като гледам се поставят на иглата на jag-a и се минава, не се изисква допълнителна приставка. Предполагам 6.5мм трябва да търся?


Прикачени файлове:
20221015_194145.jpg
20221015_194145.jpg [ 546.7 KiB | Прегледано 2077 пъти ]
Photo_20221015190354.jpg
Photo_20221015190354.jpg [ 64.37 KiB | Прегледано 2077 пъти ]

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Окт 2022, 16:14       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Кечета VGF и накрайници за шомпол от Булармс: https://www.bularms.com/Poddryjka-na-or ... at-83.html
За Т-Клас състезатели има отстъпка.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Окт 2022, 21:28       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Баян написа:
Кечета VGF и накрайници за шомпол от Булармс: https://www.bularms.com/Poddryjka-na-or ... at-83.html
За Т-клас състезатели има отстъпка.


Мерси, намерих и в Геодар, но не бях сигурен дали са същите за които говори Иво: https://www.geodar.org/index.php?route= ... ct_id=2812

Явно ще трябва и специален накрайник за шомпола.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Окт 2022, 21:42       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
има едни .. подобни, но оставят много власинки в цевта

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Окт 2022, 21:52       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
vbogoev написа:
Да, SKMR4 e.


дано да си избрал 624, защото е по бърза от 525 :)

vbogoev написа:
До сега съм ползвал Eliminator за почистване на пистолета и съм доволен, за това ще го използвам и за карабината. ще взема и Carbon Remover, това имах в момента и сметнах, че ще е достатъчно като начало.


принципно .. става и с Елиминатор, но много по бавно!
и когато си платил 30лв на час, за коридор и да чистиш бавно .. не е опция :)

Боретеч имат и оптимизирана химия само за мед, която сваля по бързо медта .. но аз лично видях ефекта и само на 408, при много замазана цев с месинг
за 6,5 .. се справям само с Карбон + елиминатор + хамелеон гел .. ако се наложи, ползвам и JB Нон ембедет пастата .. става по бързо почистването
но все пак зависи от температурата и темпа на стрелба, ако се стреля интензивно - натрупва много мед

но колкото е по грапава цевката, толкова повече отлага
колкото по висок е заряда - толкова повече отлага и т.н.

vbogoev написа:
от тия кечета VFG - като гледам се поставят на иглата на jag-a и се минава, не се изисква допълнителна приставка.

има специален накрайник


в крайна сметка .. от кована цев, не може да се очаква много, за начало в отлично решение
така че .. много много не и отделяй внимание, защото няма да подобри като цяло преставянето :)

сега грешките от теб ще са десетократно повече отколкото .. ще даде кованата цев
след около 2000 изстрела .. вече ще знаеш, дали имаш качества на стрелец .. и .. дали почва пушката вече да влошава твоето представяне

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Окт 2022, 08:46       Заглавие:  Re: Препоръка за оптика
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
vbogoev написа:
Баян написа:
Кечета VGF и накрайници за шомпол от Булармс: https://www.bularms.com/Poddryjka-na-or ... at-83.html
За Т-клас състезатели има отстъпка.


Мерси, намерих и в Геодар, но не бях сигурен дали са същите за които говори Иво: https://www.geodar.org/index.php?route= ... ct_id=2812

Явно ще трябва и специален накрайник за шомпола.


Честито !
Когато свършат тези тампони и ако няма наличности по магазините, стават и с един калибър по-големи, но искат скъсяване. Понякога на половина. Лично аз дори предпочитам, че уплътняват по-добре.

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer