logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 21:11




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 00:22       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
В поделението което служих стреляхме всяка седмица по 60 патрона или 240 на месец. Което прави почти 3000 изстрела на година с АК в 5.45. Награди даваха, когато нямаш нито един пропуск на всички дистанции. След като си свалях моите мишени исках разрешение и свалях и на другите. Чист талант грам усилие не съм вложил. Може би, защото съм идиот за много други неща.

На Ангел няма как да му помогна за съпоставката с килата и АК. Защото съм само три кила по-лек от него (нали е 100). Демек ще подпирам Калашника и язе. :-) Но мен силата ми е в стрелбата от опора. :armed:

Колко е най-дългата цев на наше АК-подобно в 5.56 има ли 20 - 23 инча? С какво покритие е отвътре цевта? Каква стъпка и дават и с кои 5.56 ще стреля най-добре - марка и тегло на куршума?

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 09:11       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
Теглото е важно в много спортове. Освен всички спортове в, които има категории( бокс, борба, всички бойни спортове) при ските, хвърлянията( копие, диск, гюле) и стрелбата личното тегло е много важно! Физика :wink:

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 10:56       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Еднообразното прикладване и правилното заставане зад оръжието води до по еднакви скорости, по малко SD .. за които системи е важно

Особено това важи за тежки калибри, или за такива конструкции като АК които имат големи движещи маси и лоша ергономика

За АК, качеството на цеви и патрони е такова че едва ли има значение еднаквата скорост

Наблюдавал съм стрелба на сравително слаби жени, военнослужещи с АКМ, не могат да го удържат, направо главата им се мести напред назад на всеки изстрел ... особено на сцена с 100 изстрела ... Започват надъхани и след 10тина изстрела и вече им спада кондицията и ентусиазма и завършват някакси упражнението

Като цяло ще са лоши бойци с такова оръжие, докато в 545/556 със сигурност ще покажат много по ефективна стрелба

Същото важи и за меки мъже, тип офис планктон


За да се овладее АК в 762 се иска сериозна натренираност, и физически данни, в това число общата маса помага, но не е достатъчна .. просто физика и противодействие на сили

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 11:04       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Отличниците от соц казармата, бихте ли споделили по какви мишени сте стреляли

Дистанции и размери, както и в какво упражнение, имало ли е фактор време? То ясно че таймери е нямало, но оценявало ли се е времето за изпълнение?


Защото да си отличник по мишена метър и нещо на 200 метра не е много за хвалене


ПП: включително и за митичния Драгунов ... Целите

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 14:32       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
Моята казарма не е соц, защото служих след промените. В бойно поделение в рота с десетина БТР. Имахме АК в 5.45 и леки Картечници в 7.62х54R. БТР-ите имаха и тежки картечници. Но с тях не сме излизали на стрелби. Ходихме с камиони до Сливница и стреляхме с АК 74 в 5.45 и леките картечници.

Мишените бяха ОГРОМНИ ЛАМАРИНИ не им знам точните размери. Но тези като торс бяха колкото 21 инчов телевизор. А тези с форма на цяла фигура бяха колкото голям висок хладилник. PDT_Armataz_01_22

Стреляхме на автоматична с по два изстрела. Бързо натискаш и пускаш и става дублет. :-) Моите мишени винаги падаха от първия път. После чаках другите да си свършат патроните. И исках разрешение да сваля останалите мишени. Стреляхме предимно от бетонен окоп с бърза смяна на позицията. Имали сме и упражнения за стрелба от легнало положение. Но повечето пъти стреляхме от бетонен окоп. Имаше време не знам колко е било. Началниците казваха огън, прекрати, после смени позицията, отново огън, пак смени позицията прекрати. Докато свършат патроните. Сега ми се струва, че мишени с такъв размер са огромни. Но тогава не съм стрелял с оптика, а с механични мерници. Дистанцията не беше малка. Почваше от 100 или 150 метра не помня вече. А далечните мишени бяха на 400 метра май. Май имаше за картечницата и на 600 метра. Но не съм сигурен вече. Мина много време от тогава. Помня, че си ги свалях мишените от първия път. Повечето хора не можеха. Талант явно. Нито съм стрелял преди това, нито нищо. Сега е друга работа целя кенчета от бира. Но е с оптика все пак. :-) Не бих ги видял без нея.

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 17:01       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Blade ™ написа:
Моята казарма не е соц, защото служих след промените. В бойно поделение в рота с десетина БТР. Имахме АК в 5.45 и леки Картечници в 7.62х54R. БТР-ите имаха и тежки картечници. Но с тях не сме излизали на стрелби. Ходихме с камиони до Сливница и стреляхме с АК 74 в 5.45 и леките картечници.

Мишените бяха ОГРОМНИ ЛАМАРИНИ не им знам точните размери. Но тези като торс бяха колкото 21 инчов телевизор. А тези с форма на цяла фигура бяха колкото голям висок хладилник. PDT_Armataz_01_22

Стреляхме на автоматична с по два изстрела. Бързо натискаш и пускаш и става дублет. :-) Моите мишени винаги падаха от първия път. После чаках другите да си свършат патроните. И исках разрешение да сваля останалите мишени. Стреляхме предимно от бетонен окоп с бърза смяна на позицията. Имали сме и упражнения за стрелба от легнало положение. Но повечето пъти стреляхме от бетонен окоп. Имаше време не знам колко е било. Началниците казваха огън, прекрати, после смени позицията, отново огън, пак смени позицията прекрати. Докато свършат патроните. Сега ми се струва, че мишени с такъв размер са огромни. Но тогава не съм стрелял с оптика, а с механични мерници. Дистанцията не беше малка. Почваше от 100 или 150 метра не помня вече. А далечните мишени бяха на 400 метра май. Май имаше за картечницата и на 600 метра. Но не съм сигурен вече. Мина много време от тогава. Помня, че си ги свалях мишените от първия път. Повечето хора не можеха. Талант явно. Нито съм стрелял преди това, нито нищо. Сега е друга работа целя кенчета от бира. Но е с оптика все пак. :-) Не бих ги видял без нея.


нормално
това е цялата соц первезия

петилетката за 3 години (нормите ниски)
работниците лъжат че работят, държавата лъжи че плаща

мишените големи = всички отличници
руската техника = най яка
подготовка - от преди век

и т.н.

но пък още държи промивката (мозъка станал на пихтия) .. как в соца е било най-яко
и как турската армия е треперела от дивизион и половина неточни ракети :) и какви ли не легенди

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 17:38       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2811
Помня, че картечният разчет беше с височина 55см и ширина 75см и се стреляше на 300-350м.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 18:19       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Фев 2020, 13:12
Мнения: 1288
Ivo III написа:
подготовка - от преди век


Аз пък бех войскови разузнавач и имах шейтан-тръба, машаллах
Въпреки че старшинката не даваше на никого оптически мерник /да не го счупим - така и не го видях до уволнението/ улучвах танк-мишените и с механичния мерник.
Взводният ни, тогава лейтенантът Пенков, никога не можа да стигне това уникално постижение. Горкичкият, не знаеше, че с шейтан-тръбата се коригира мерната точка не срещу посоката на вятъра, а по нея.
После стана голям началник, полковник и зам.шеф на НРС.
Както е писано в книгата за добрият войник Швейк, "той беше такъв идиот, че със сигурност щеше да стигне и до генералния щаб"
Сори за офтопика

_________________
إِنْ شَاءَ ٱللَّٰهُ‎


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 18:42       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
то и сега е същото .. тенекиите са същите, само че по надупчение, и рядко се сменят, защото ламарината скъпа

а в склада има всичко :D само че старшинката не дава

има в склада от модерни радиостанции, до газени фенери - зачислени! (наистина има газени фенери, не се базикам)
.. и складажията не ги дава да се вадят, да не се загубят
или този които трябва да ги вземе .. не иска, за да не носи отговорност

и си карат с ТАПче и лична балалайка купена от Илиенци (с лични пари) .. аз лично сам купил над 100 балалайки (Бауденги) за колеги от армията
ТАПчето имало едно предимство - че в вързан, и като тръгне машината не се губи

а това батерията в БА .. е вечна, и не се купуват нови .. това от мое време :)
и гилзите - се събират и сдават, дори се искали да се отчитат и от тези дето са ги изстреляли на мислия :armed:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 19:34       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
Ivo III написа:
и гилзите - се събират и сдават, дори са искали да се отчитат и от тези дето са ги изстреляли на мисия :armed:

Вярно е!

Особено "приятно" беше събирането зимата с голи ръце в снега. Един път не излизаха повече гилзи и ни накараха да ровим в чакъла и снега почти час при минусови температури....

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 20:34       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Blade ™ написа:
Ivo III написа:
и гилзите - се събират и сдават, дори са искали да се отчитат и от тези дето са ги изстреляли на мисия :armed:

Вярно е!

Особено "приятно" беше събирането зимата с голи ръце в снега. Един път не излизаха повече гилзи и ни накараха да ровим в чакъла и снега почти час при минусови температури....


при нас беше още по голяма дебилщина

един стои с каска и пази да не излитат гилзите на другарчето .. под навес .. и без антифони!

при стрелба, по малко писваха ушите, но като пазиш с каската на другарчето .. гарантирано
добре, че стреляхме само по 9 фишека на година .. три фишека на единичен на 100 метра, и 6 на 300 метра на три двойки .. но по М4 хартиена с точки :armed: :DD

ПП: да не пропусна и аз да се похваля .. имам два дена гарнизонка награда, за резултат на 300 метра от 27 точки :smoke:

и след 35 години ... тази дебилщина продължава, времето е спряло ... дори и в НВУ, където се създават следващите кадри, та познайте кога ще има промяна

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Авг 2022, 22:56       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
Няма как да има промяна, когато много богатите в България са деца на комунисти откраднали парите, които имат. Тези хора нямат морал, нямат и емпатия. Те нямат стил и достойнство, които се изграждат с години възпитание. Не може дядо ти да е хитър простак от КДС, а ти да си нещо по-различно от Кирчо. Който не знае как да си закопчае сакото. Ако беше работил един ден, дори като пъдър в хотел поне това щеше да научи. Но той и другите като него са научени само да лъжат и крадат.

Докато не се смени цялото поколение родено при соца промяна няма да има.

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2022, 02:47       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ivo III написа:
За да се овладее АК в 762 се иска сериозна натренираност, и физически данни, в това число общата маса помага, но не е достатъчна .. просто физика и противодействие на сили.

Така е, и 140 кила да си, ако не прикладваш правилно, или пък не изнесеш добре центъра на тежестта на тялото напред - все тая, пак няма да ти се получи стрелянето.

Интересно се получи при нас обаче - изключително добре физически подготвени младоци ("Мърфа" за 24 минути и за "тюлените" ще си е предизвикателство), момчето на всичкото отггоре си и стреля, обаче 75-80 кила, и си го блъска АК-то назаде на по-дълги и бързи редове като стой та гледаш! Визирам стокова пушка - мислените тунинги може бая да пооправят нещата.

С "арка" вече и децата може да стрелят, за жени и по-леки командоси е пЪрфект, но за 7,62 мм АК, освен да можеш да стреляш, е хубаво да си поне 100 кила!

И малко АК извращения: PDT_Armataz_01_22 https://www.youtube.com/watch?v=p_kCL3a_daY&t=63s

В началото, ако прикладваш хубаво - до едно време може и без поддържаща ръка. Да, важна е, но ролята й се преекспонира (че имаше навремето едни теми за хватове и хватки). И желязна да ти е хватка, ако ти е отключено рамото, на което прикладваш - силата на отката ще тръгне именно оттам да излиза, и пушката ще почне да ти бяга нагоре и вдясно след всеки изстрел.

А финалът е плод на БАС, естествено! :DD След като с пищовите "македонската стрелба" я овладяхме на висота, с два калашника едновременно (по един във всяка ръка) не можело, и/ или нищо нямало да се уцели. Хайде, бе! 8)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2022, 17:01       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 07 Май 2022, 15:35
Мнения: 202
За да удържаш добре АК в 7.62 си трябват 85 кила и поне 10 набирания на лост за тия кила. Но какво ще правят тези със 100 кила и 25 кила оборудване по време на бойна мисия? Теста за бойна мисия е 25 кила раница и преход 10 километра по неравен терен. :-) Когато съм 85 кила го мога. Ама с 97 едва ли. :? Не мисля, че за моя и твоя ръст е ок да сме повече от 90 кила. Ако искаме да бъдем бързи и издръжливи. :armed:

_________________
Напускам форума заради модератора Павлин. Заради него ще останете само вие модераторите във форума.

Нека всеки който мисли така сложи това в подписа си. Подписа не може да бъде изтрит от модератор.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2022, 19:35       Заглавие:  Re: 7.62 vs 5.45
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Blade ™ написа:
За да удържаш добре АК в 7.62 си трябват 85 кила и поне 10 набирания на лост за тия кила.

Поне 4-5 имам такива около мене в момента (заповядай някой ден да ги гледаш, ако искаш), правят по 30-40 чисти набирания на лост, но на лично тегло от около 80 кила, въпреки че правилно прикладват и хубаво заключват стрелящото рамо - 7,62х39 в "АК" платформата ги мести целите назаде на бързи редове от малко повечеко изстрели. Там с тунинг приклад, ако "бъмпваш" (пуснеш приклада контролирано да ти играе по рамото) - става, но залепиш ли го хубаво - тръгваш назаде заедно с пушката!

От друга страна, ИТ с 130 наднормени кила, схвана за една тренировка къде и как да прикладва... вкара хубаво рамото, за да не излиза оттам силата на отката - и шмайзера не мръдна!

Откак почна войната в Украйна, с АК стрелям всяка седмица (а понякога и два пъти седмично) с най-различни хора... а това, което споделям, са преки лични наблюдения от стрелянето на едно 60-70 (ако не и повече) човека.

Инак, да, 130 литра боец наистина няма какво да прави на бойното поле, и именно по тази причина от НАТО не им казват: "Ходете да вдигате щанги", а слагат минимално тегло на щурмовата пушка, като казват и същата в какви КАЛИБРИ само може да бъде.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer