logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:48




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Май 2023, 23:27       Заглавие:  Grand Prix Skopje 2023
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Преди два дни завърши турнирът от Балканска лига Grand Prix Skopje.
И този път имаше българско участие. Освен от България, имаше участници от Словения, Босна, Хърватска и естествено - домакините от Македония.
Организацията, както и при предишните ни участия, беше безупречна. От влизането ни на границата (уведомления към полиция, и т.н.), настаняването ни в хотела и всичко останало, до заминаването ни, не възникна никакъв, дори и най-малък проблем.
Спечелихме няколко отборни медала в дисциплините "100м Опън Райфъл", "300м Опън Райфъл", "100м армейска пушка лежешком от ремък " и "200м самозарядна снайперова пушка".
По-ценни са обаче индивидуалните призови места.
Те са 1-во място (шампионска титла) на "100м армейска пушка лежешком от ремък ", спечелено от мен и 2-ро място на "200м самозарядна снайперова пушка", спечелено от Борис Топалов.
Ситуацията около този сребърен медал е според мен интересна и затова ще я разкажа накратко:
Тъй като Бобо (Борис Топалов) нямаше отбор, а останалите участници бяха групирани в отбори на македонските специални части - "Тигрите" и бивши членове на тези отряди, отидохме рано сутринта и застанахме до гишето за записване за участие в дисциплината, с надежда да открием поне двама човека, които са без отбор. Записването почти приключи и ние се бяхме вече примирили с мисълта, че Бобо ще се включи само в индивидуалната надпревара. Мен това не ме притесняваше особено, защото бях сигурен,че ще вземе медал (все пак е завършил спортно училище със спортна стрелба и е съавтор на рекорд на България при юношите, а и пушката стреляше на тренировките феноменално), но на него му беше криво, тъй като имахме уговорка с едни хора, че ще има отбор, ама се оказа друго.
В последния момент обаче (ама наистина в последния!) се появи Ангелко Петровски - онзи същия, с който миналата година спечелихме отборно Калес Къп - Скопие и ми казва: Жоро, ти вчера ми спомена, и аз цяла нощ мислих, ако иска синът ти, ще направим отбор с мен и едно момиче. За момичето да не се притеснява. Състезателка е по стрелба и миналата година би мъжете. Има обаче една особеност. Искаме да стреляме и двамата с на Бобо пушката. С Драгунов шансовете за класиране са ни малки.
Казах му: Добре, ама имаме патрони само за старта на Бобо, ако си намерите патрони, става.
Той отговори: Ке найдем!
Първи стреля Бобо и резултатът му беше 95 точки от 100. Мишената е с диаметър на десятката 42мм на 200м., а калибърът на пушката е .223Rem. Групата беше почти колкото десятката, но отместена вляво, поради грешки в преценката на флаговете и нерешителност на Бобо да коригира точката на прицелване спрямо силата на вятъра.
Въпреки това, след първата смяна на таблото нямаше по-висок резултат от нашия.
Втората смяна стреля Ива - едва на 18, но много добър стрелец. За първи път се докосваше до АР-15, но схващаше всичко много бързо и се ориентираше прекрасно в обстановката. Беше намерила отнякъде една кутийка S&B 69gr., зареди пълнителите, зае си внимателно положението, направи един сух изстрел, за да усети спусъка и започна.
Стреля с купешките патрони и с пушка, която хваща за първи път 93 точки - резултат който се оказа впоследствие четвърти в крайното класиране.
Последен стреля Анелко. Той имаше най-голям опит от тримата и в преценките си беше безпогрешен. Ама и той извади от джоба същата кутия S&B 69gr. Въпреки това, успя да събере във вятъра 98 точки на 200 м с купешките патрони!
Аз го гледах през тръбата и бях във въсторг! Изобщо не ми докривя, че стреля повече от Бобо. Това, което правеше, беше възхитително! На няколко пъти, при сила и посока на вятъра такава, че аз не бих рискувал да стрелям, той стреля и за мое изумлние и недоумение, попаденията му бяха десятки, някои - дори в мухата! Групата му на 200м беше малко по-голяма от два железни лева, ама това го видях, чак след два часа, когато ни разрешиха да си вземе който иска мишените. През зрителната тръба, тази група изглеждаше нереално малка и мислех, че е колкото 2 стотинки!
Когато свърши, Ангелко се изправи и гледаше замислено към пушката. Аз предположих за какво мисли и възторжено му давах насока: Страшна пушка, а? С всичко стреля страхотно! Виж каква мачова цев има!
А той само каза: Ако нямаше вятър, щях да вкарам всичките в мухата (20мм)!
Казах му: Жалко, че се налага да отрежа цевта на 20", защото в България правят турнири за такива пушки, ама с дължина на цевта до 20", а аз за това съм я взел!
Ангелко ме погледна както нормален човек би погледнал луд и каза: Жоро, ке те утепам!
Той стана пръв, Бобо е втори , а Ива е четвърта. Отборно са първи, с голяма преднина пред вторите!
Имах от известно време едни колебания, но след този ден бях сигурен в две неща:
Първото е, че самозарядна пушка е възможно да стреля не по-лошо от прецизна болтова пушка и доста по-добре от повечето болтови пушки. С мъка в душата си признавам, че на късите дистанции леко превъзхожда любимата ми Тикка в .308, с която стрелям в F-Class.
Второто е, че от това, което видях като резултати, се убедих, че митовете и легендите за Драгунов драстично се разминават с действителността.


Прикачени файлове:
346174283_638193411494426_7785036630876505608_n-300x187.jpg
346174283_638193411494426_7785036630876505608_n-300x187.jpg [ 19.2 KiB | Прегледано 1492 пъти ]
348380627_282839624094980_8890961127819150969_n-300x173.jpg
348380627_282839624094980_8890961127819150969_n-300x173.jpg [ 15.75 KiB | Прегледано 1492 пъти ]
IMGP0024.JPG
IMGP0024.JPG [ 1009.19 KiB | Прегледано 1492 пъти ]
DSC_0950-300x201.jpg
DSC_0950-300x201.jpg [ 15.87 KiB | Прегледано 1492 пъти ]
Билтен-Гран-При-Скопје-2023.pdf [963.46 KiB]
68 пъти

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2023, 15:42       Заглавие:  Re: Grand Prix Skopje 2023
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2009, 10:40
Мнения: 129
Местоположение: Sofia, BG
Колега,
Поздравления за представянето!
Каква беше карабината .223 за, която става въпрос?

_________________
Fire Your Guns! AC/DC
Valentin Loupov, SC Dynamic Arms
H&K USP 9x19, CZ-75 SP01 Shadow, DA-SASR-10, Colt Competition CRP-18


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2023, 16:18       Заглавие:  Re: Grand Prix Skopje 2023
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Браво за постиженията и представянето в състезанието.

От написаното обаче остава едно странно усещане ..

Хитър Петър определено е Македонец, за разлика от Александър Македонски

Сигурно ако видят някой с хубава жена .. и нея ще искат да я пробват, ама и родата и те да и се порадват ако може, превервативи си носят

Не го разбирам това ... да поискаш на състезание да стреляш с на друг състезател оръжието ... което е по добро от твоето

Все пак сиромах човек си е жив дявол!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Май 2023, 18:51       Заглавие:  Re: Grand Prix Skopje 2023
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Много хора ме питаха и продължават, та пушката е Rock River Arms, варминтово изпълнение 24" неръждаема тежка цев.
Отзад цевта е с диаметър 26,5мм, при газпорта (райфъл газ) е 23,8мм, а при дулния срез е с диаметър 23,5мм.
Направил съм й множество подобрения, които не мисля да коментирам.


Прикачени файлове:
IMGP0039.JPG
IMGP0039.JPG [ 990.35 KiB | Прегледано 1360 пъти ]
IMGP0025 (2).JPG
IMGP0025 (2).JPG [ 920.3 KiB | Прегледано 1360 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2023, 07:30       Заглавие:  Re: Grand Prix Skopje 2023
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Ето още няколко снимки на пушката:


Прикачени файлове:
IMGP0013.JPG
IMGP0013.JPG [ 918.87 KiB | Прегледано 1298 пъти ]
IMGP0015.JPG
IMGP0015.JPG [ 859.76 KiB | Прегледано 1298 пъти ]
IMGP0048.JPG
IMGP0048.JPG [ 926.38 KiB | Прегледано 1298 пъти ]
IMGP0050.JPG
IMGP0050.JPG [ 858.84 KiB | Прегледано 1298 пъти ]
IMGP0052.JPG
IMGP0052.JPG [ 957.93 KiB | Прегледано 1298 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Май 2023, 23:24       Заглавие:  Re: Grand Prix Skopje 2023
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Поздравления за доброто представяне. Поздравления и за майстора на пушката (bull barrel is way to go) . Предния ти gun rest е типичо за FTR. Гледам, че използваш обикновенно дърво за подложка. По моите ширини, без изключение, ползват материали за намаляване на триенето. Дори има стойки с joystick за финна настройка. Казвам ги за информация само.

Интресно ми е, при отборна стрелба, не стрелящите членове участват ли със съвети (вятър и пр.) или само седят и стискат палци.

За мен. Направих си една пушка (bull barrel) в калибър 6mm Dasher. Много популярен за bench rest. Особенно за по дълги дистанции (600 ярда). Калибъра не е стандртен. Има вече готови гилзи, но основната гилза е 6mm Norma BR. След "прекрояване" и fire forming, увличения обем дава възможност за повече барут и по високи скорости (със 105 гр над 3000 fps).

След първите 100 изстрела - групите са под 0.4 МОА на 100 ярда. Частично стрелях на 600 - от 15 изстрела напарвих 149 точки с 12 Х-а (0.5 МОА). Вятъра беше 0. Това ми даде възмоност да нулирам хоризонтала на оптиката.

Приятни стрелби и до нови успехи.

PS. Забелязах, че си инсталирал тюнер на цевта. Ще е интересно как си го проектирал - тегло, настройка и пр.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Май 2023, 15:29       Заглавие:  Re: Grand Prix Skopje 2023
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Да, точно така е! Двуноата е за F-TR. Подложката е от 18мм шперплат, но видях на състезанията, че повечето стрелци са ги тапецирали с някакъв плат. Така че предстои доработка!
Да се снабдя с бипод с джойстик ми е следващата задача ( по-точно "джойпод на СЕБ), но ги няма никъде налични в момента.
За спотер - позволяват един в близост до стрелеца. Останалите викат, ядосват се и псуват отзад в публиката и двамата!
Това отпред не е тунер, а обикновена капачка (гайка), защото цевта има фабрично резба отпред. Ако ме питаш, по-добре да я нямаше тази резба, ама пушката стреля добре и засега няма да променям нищо.
Иначе - поздравления за новата ти пушка! Убеден съм, че нещо в 6BR Norma или подобно ще е най-добрия избор на къси и средни дистанции (100-300м). Малък откат, висока скорост, относително малко загряване при поредица изстрели, са все преимущества, доближаващи те до победи в състезанията на тези дистанции.
Желая ти успех Янк и пиши повече за стрелбата с този калибър!

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer